Interesantākie atradumi „Latvijas skolas somā”

Interesantākie atradumi „Latvijas skolas somā”

     Iniciatīvas „Latvijas skolas soma" ietvaros arī Rēzeknes 5. vidusskolas skolēni sākuši aktīvi izmantot iespēju izzināt un iepazīt Latvijas vērtības dažādās to izpausmes formās.

     4.a un 1.a klases skolēni 19. oktobra pievakarē nokļuva pavisam neparastā zemē (Liepājas teātra izrāde „Dželsomino melu zemē"), tādā, kur teikt patiesību ir aizliegts. Kopā ar Dželsomīno – zēnu ar skaļāko balsi pasaulē-viņiem bija iespēja ar pasakas palīdzību aizdomāties par patiesību un meliem, par to, ka ačgārnas lietas var notikt ne tikai fantāzijā, bet arī īstenībā. Arī pati izrādes forma un izmantotie efekti mazos skatītājus neatstāja vienaldzīgus. Lūk, dažas skolēnu atsauksmes pēc izrādes:

Valērija: „Izrāde bija ļoti interesanta un brīnumaina. Piemēram, meitene uzzīmēja uz sienas kaķi, un tas atdzīvojās."

Edgars: „Man patika, kad Dželsomīno sāka dziedāt, tas bija tik skaļi!"

Armands: „Bija interesanti, ka viss bija otrādi: „nē" bija „jā", bet „jā" nozīmēja „nē".

Artūrs: „Dželsomīno bija zēns ar skaļu balsi, kuras dēļ viņu izdzina no sava ciema. Patika, ka viņam bija divi labi draugi, kuri nemeloja — kaķis un mākslinieks."

Līva Aleksa: „Man patika, ka kaķis bija gudrs un mīļš. Un vēl man patika, ka Pirāts aizdomājās: „Vai es varu kļūt labs?"".

     Citam vecumposmam- 6.-8.klases pusaudžiem – 29.oktobrī bija iespēja apmeklēt teātra Joriks izrādi „Iliāda". Tās pamatā ir sengrieķu eposa dziedājumi, kas tomēr nenogurdina skatītāju ar episku vēsturisku notikumu attēlojumu, bet nedaudz humoristiskā, rotaļīgā formā aicina padomāt par cīņas bezjēdzīgumu un absurdu. Šķiet, ka arī aktieri pielāgojās publikai, jo galvenie varoņi Ahillejs un Hektors ne tikai bija tērpušies spožās bruņās,rokās tiem bija šķēpi un vairogi, taču viņi prata arī repot, muskuļus uztrenēja sporta zālē, turklāt skatītājiem bija iespēja piedalīties varoņu likteņu izlemšanā.

     Šķiet, ka pēc izrādes noskatīšanās ne viens vien pusaudzis mēģinās atrast un uzzināt ko vairāk par Trojas karu, par Zevu, Ahilleju un Hektoru.

     Bagātīgs un dažāds ir arī Latgales Kultūrvēstures muzeja pienesums „Latvijas skolas somai". Tā, piemēram, 18.oktobrī 2.b klase apmeklēja muzejpedagoģisko programmu „Māla pikuča piedzīvojumi". Nodarbības gaitā bērni meklēja, kur ir noslēpies māla pikucis. Sekojot pa pikuča pēdām, viņiem bija iespēja iepazīties ar ekspozīcijas materiāliem: uzzināt par dažādiem māla izstrādājumiem(trauks pienam, eļļai, roku mazgāšanai, pusdienu pasniegšanai utt.), datorprogrammā sekot līdzi māla trauku izveides procesam (mālu mīcišanai, trauka virpošanai, rotāšanai, glazēšanai, dedzināšanai). Protams, nodarbības beigās māla pikucis atradās, un katram bērnam bija iespēja izveidot kādu radošu darbiņu. Dažiem bērniem veicās tik labi, ka radās iecere turpmāk apmeklēt keramikas pulciņu.

     Savukārt izrādi „Drebošā telts" Rēzeknes teātrī „Joriks" apmeklēja 3.a un 2.b klase. Tas bija neparasts iestudējums, kur gan mazie, gan lielie tika aicināti caur rotaļu – zīmējot, veidojot, dejojot, muzicējot – līdzdarboties izrādes tapšanā. Tātad bērni vienlaikus varēja justies gan kā aktieri, gan skatītāji.

Ruta Geidāne,projekta „Latvijas skolas soma" koordinatore Rēzeknes 5. vidusskolā

Copyright 2012. Free Joomla 2.5 templates. Rēzeknes 5. vidusskola